Nazwa usługi/procedury:

Przyjęcie wniosku o dopisanie do spisu wyborców

Wymagane dokumenty:

  • pisemny wniosek (wzór - załącznik) złożony przez osobę uprawnioną,
  • dowód osobisty

Opłaty skarbowe:

Nie pobiera się

Opłaty administracyjne:

Nie pobiera się

Inne opłaty:

Nie pobiera się

Termin i sposób załatwiania:

Niezwłocznie po złożeniu wniosku przez osobę uprawnioną.

Miejsce złożenia dokumentów:

Wydział Spraw Obywatelskich
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle
ul. Władysława Planetorza 2,  pokój 16
tel. 077 40-50-320 lub 077 40-50-321

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Spraw Obywatelskich
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

Tryb odwoławczy:

Na nieprawidłowości w spisie wyborców wnosi się reklamację do Prezydenta Miasta. Reklamacja może być wniesiona pisemnie lub ustnie do protokołu. Na decyzję nie uwzględniającą reklamacji wnosi się skargę do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce sporządzenia spisu, za pośrednictwem Prezydenta Miasta w terminie 2 dni od jej doręczenia.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 05 stycznia 2011r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.)
  • rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2014r. w sprawie spisu wyborców (Dz.U. z 2015r.,poz.5)

 

Dodatkowe informacje:

Wyborca na jego pisemny wniosek wniesiony najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów może być dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy:

 

  • właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania,
  • w której czasowo przebywa (nie dotyczy wyborów go organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz referendum lokalnego.

Możliwość złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców posiada także wyborca nigdzie niezamieszkały, przebywający na obszarze gminy.

Żołnierze i inne osoby odbywające służbę w jednostkach skoszarowanych poza miejscem zamieszkania mogą złożyć wniosek o dopisanie do wybranego spisu wyborców w miejscowości, w której odbywają służbę. Wniosek należy złożyć między 21 a 14 dniem przed dniem wyborów, chyba, że osoba przybyła do miejsca pełnienia służby po tym terminie.

W wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego dopisanie wyborcy do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania dopuszczalne jest wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wnioskodawcą jest wyborca niepełnosprawny, a na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania nie ma siedziby obwodowej komisji wyborczej przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wniosek on-line:

Brak



Załączniki:

wniosek o dopisanie do spisu wyborców