Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | inne |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa |
Nazwa usługi/procedury:
Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
Wymagane dokumenty:
Zgłoszenie powinno zawierać informacje:- imię, nazwisko właściciela nieruchomości i jej adres, przy czym przez właściciela nieruchomości rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
- sposób odprowadzania ścieków z budynku
- dane techniczne zbiornika bezodpływowego / przydomowej oczyszczalni ścieków
- częstotliwość opróżniania zbiornika / przydomowej oczyszczalni wraz z podaniem firmy świadczącej usługę i daty ostatniego wywozu nieczystości
Opłaty skarbowe:
Nie pobiera się
Opłaty administracyjne:
Nie pobiera się
Inne opłaty:
Nie pobiera się
Termin i sposób załatwiania:
Po otrzymaniu zgłoszenia, dane niezwłocznie zostaną wpisane do prowadzonej przez gminę ewidencji zbiorników bezodpływowych.Miejsce złożenia dokumentów:
Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle
ul. Piramowicza 32
Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle
Tryb odwoławczy:
Nie dotyczy
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2023 r. poz.1469 ze zm.)
- Uchwała nr LIV/637/23 Rady Miasta Kędzierzyn – Koźle z dn. 26 stycznia 2023r. zmieniająca uchwałę w sprawie Regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie Gminy Kędzierzyn-Koźle.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1-2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439 z późn. zm.- dalej u.c.p.g.), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji:
1. Zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.
2. Przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 u.c.p.g. właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
W przypadku stwierdzenia niewykonania tego obowiązku, na podstawie art. 5 ust. 7 u.c.p.g., wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie tego obowiązku, a wykonanie decyzji w tym zakresie podlega egzekucji administracyjnej (art. 5 ust. 9 u.c.p.g.).
W celu uzyskania pomocy w wypełnieniu zgłoszenia, zadzwoń do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod numer telefonu: 77 40 34 475
Wniosek on-line:
Brak