Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | edukacja, oświata |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Oświaty i Wychowania |
Nazwa usługi/procedury:
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika (do pobrania)
Załączniki do wniosku muszą być potwierdzone obustronnie za zgodność z oryginałem: - Kopię umowy o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
- Kopie dokumentów potwierdzające posiadane kwalifikacje pedagogiczne oraz kwalifikacje merytoryczne do prowadzenia kształcenia zawodowego młodocianych pracowników przez pracodawcę lub osobę prowadzącą zakład w imieniu pracodawcy albo osobę zatrudnioną u pracodawcy.
- Kopię dokumentu potwierdzającego zatrudnienie osoby prowadzącej szkolenie młodocianego w imieniu pracodawcy (umowę o pracę + aktualne zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie).
- Kopia dyplomu, certyfikatu lub świadectwa albo oryginał zaświadczenia potwierdzającego, że młodociany zdał egzamin i ukończył naukę zawodu/przyuczenie z wynikiem pozytywnym - młodociani pracownicy zatrudnieni u pracodawców będących rzemieślnikami zdają egzaminy czeladnicze/sprawdzające w izbie rzemieślniczej, młodociani zatrudnieni u pracodawców niebędących rzemieślnikami zdają egzamin zawodowy w okręgowej komisji egzaminacyjnej (nauka zawodu) lub bezpośrednio u pracodawcy (przyuczenie).
- Kopię umowy o pracę i świadectwa pracy młodocianego od poprzedniego pracodawcy (dołączyć w przypadku zmiany pracodawcy przez młodocianego pracownika w trakcie trwania nauki).
- Kopie dokumentów potwierdzające skrócenie lub przedłużenie okresu nauki – aneksy do umowy w przypadku zmiany umowy.
- Aktualny wydruk z CEIDG lub z KRS w zależności od formy prowadzonej działalności prowadzonej przez pracodawcę.
- Kopie dokumentów potwierdzających status prawny prowadzonej działalności w przypadku spółek oraz potwierdzających uprawnienia wspólnika spółki do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego.
- Wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (do pobrania) (Wnioskodawca nie musi wypełniać części B formularza).
- Kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie jakie Wnioskodawca otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (do pobrania).
- Pełnomocnictwo, jeśli wnioskodawca reprezentowany jest przez inną osobę,
- Oświadczenie pracodawcy o kosztach poniesionych w związku z prowadzeniem przygotowania zawodowego młodocianego pracownika (do pobrania).
- Oświadczenie potwierdzające adres zamieszkania młodocianego pracownika na terenie Gminy Kędzierzyna-Koźla, gdy miejsce zameldowania młodocianego pracownika nie znajduje się na terenie Gminy Kędzierzyn-Koźle (do pobrania).
- Inne dokumenty/informacje na prośbę organu, wynikające z indywidualnego przebiegu przygotowania zawodowego lub sytuacji pracodawcy.
Opłaty skarbowe:
Nie pobiera się
Opłaty administracyjne:
Nie pobiera się
Inne opłaty:
Nie pobiera się
Termin i sposób załatwiania:
- Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego – załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
- Wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zawodowego/czeladniczego (dot. nauki zawodu) bądź egzaminu sprawdzającego (dot. przyuczenia). Dofinansowaniem objęci są młodociani pracownicy zamieszkali na terenie Gminy Kędzierzyn-Koźle.
- Dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników, z którymi zawarli umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego przyznaje Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle w drodze decyzji administracyjnej.
- Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle wraz z decyzją, o której mowa w pkt. 3 wydaje zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, ul. Grzegorza Piramowicza 32, 47-200 Kędzierzyn-Koźle w godzinach pracy Urzędu.
Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, ul. Władysława Planetorza 2
Tryb odwoławczy:
Pracodawcy przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle, w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 391 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w prawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227),
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 743 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianej przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2014 r. poz. 1543 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020 r. poz. 2159 z późn. zm.),
- Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 marca 2013 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy (Monitor Polski),
- Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352.1 z 24 grudnia 2013 r.),
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE – 4.5.2016 L 119/1),
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.).
Dodatkowe informacje:
- Informacja dla pracodawców, którzy zamierzają ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
- Zgodnie z § 3a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, o zawarciu umowy w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracownikiem, zamieszkałym na terenie Gminy Kędzierzyn-Koźle, pracodawca jest zobowiązany zawiadomić Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem – również Izbę Rzemieślniczą właściwą ze względu na siedzibę rzemieślnika.
Wniosek on-line:
Brak