Stwierdzenie uprawnień do wynajęcia lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony z mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | mieszkania, lokale mieszkalne |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia |
Nazwa usługi/procedury:
Stwierdzenie uprawnień do wynajęcia lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony z mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wynajęcie lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony z mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle (wypełniony odpowiednio przez wnioskodawcę - strony od 1 do 3 - oraz zarządcę obecnie zajmowanego lokalu lub mieszkania niewchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle -strony 4 do 5) – załącznik nr 1 DRUK DO POBRANIA.
- W przypadku braku potwierdzenia danych na wniosku przez zarządcę obecnie zajmowanego lokalu lub mieszkania niewchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle należy dostarczyć:
- dokument potwierdzający powierzchnię pokoi zajmowanego lokalu/ mieszkania niewchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle,
- dokument potwierdzający kto jest właścicielem lub najemcą obecnie zajmowanego lokalu/ mieszkania niewchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle.
- W przypadku, gdy adres zameldowania jest inny niż adres zamieszkania wskazany we wniosku, należy przedłożyć dokument potwierdzający kto jest najemcą lub właścicielem lokalu/ mieszkania niewchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle (umowa najmu, akt notarialny, deklaracja członkostwa, wyciąg z księgi wieczystej) – dotyczy: wnioskodawcy i wszystkich pełnoletnich osób z którymi wnioskodawca ubiega się o wynajęcie lokalu.
- W przypadku zameldowania poza Gminą Kędzierzyn-Koźle należy dostarczyć zaświadczenie od właściwego urzędu miasta/urzędu gminy o:
- posiadaniu lub nieposiadaniu tytułu prawnego do lokalu położonego na terenie właściwej gminy,
- ubieganiu się lub nieubieganiu się o lokal mieszkalny z zasobów właściwej gminy,
- oczekiwaniu lub nieoczekiwaniu na lokal mieszkalny z zasobów właściwej gminy.
Dotyczy wnioskodawcy i wszystkich pełnoletnich osób z którymi wnioskodawca ubiega się o wynajęcie lokalu.
- Zaświadczenie o uzyskanych dochodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (potwierdzone przez pracodawcę) – załącznik nr 4 DRUK DO POBRANIA lub zaświadczenie z ZUS o wysokości pobranych świadczeń emerytalnych lub rentowych za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub oświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku z prac dorywczych bądź innego źródła utrzymania – załącznik nr 3 DRUK DO POBRANIA.
- W przypadku osób pracujących za granicą zaświadczenie o uzyskanych dochodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
- W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych należy dostarczyć zaświadczenie o uzyskanych dochodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku – złącznik nr 4 DRUK DO POBRANIA wystawione przez biuro rachunkowe lub oświadczenie wraz z podatkową księgą przychodów i rozchodów.
- W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie KARTY PODATKOWEJ należy dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości opłaconego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz informacje o formie opodatkowania (KARTA PODATKOWA – zaświadczenie płatne).
- W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie RYCZAŁTU należy dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania, wysokości przychodu, stawce podatku oraz wysokości opłaconego podatku w roku kalendarzowym, poprzedzającym okres zasiłkowy.
- W przypadku osób bezrobotnych zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o wysokości pobranych świadczeń (zasiłek dla bezrobotnych, stypendium-staż, dodatek aktywacyjny) w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
- Decyzje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyznające świadczenia w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (świadczenia rodzicielskie i świadczenia z funduszu alimentacyjnego).
- Zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyznające świadczenia w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (stypendia szkolne i zasiłki szkolne).
- Udokumentowanie wysokości alimentów poprzez przedłożenie wyroku sądu lub zaświadczenie od komornika w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
- W przypadku studentów zaświadczenie dotyczące pobranych świadczeń w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (zapomoga studencka, stypendium).
- Oświadczenie wnioskodawcy oraz wszystkich pełnoletnich osób wspólnie ubiegających się z wnioskodawcą o zwrocie podatku dochodowego w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. W przypadku zwrotu podatku należy dostarczyć dokument potwierdzający otrzymanie zwrotu.
- W przypadku osób rozwiedzionych lub będących w separacji, prawomocny wyrok sądu orzekający rozwód lub separację.
- W przypadku osób niepełnosprawnych orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez właściwy organ.
- W przypadku orzeczenia o eksmisji z zajmowanego lokalu przedłożenie wyroku sądowego.
- Oświadczenie o stanie majątkowym wnioskodawcy i wszystkich pełnoletnich osób wspólnie ubiegających się z wnioskodawcą o lokal - załącznik nr 9 DRUK DO POBRANIA
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.
Opłaty skarbowe:
Nie pobiera się
Opłaty administracyjne:
Nie pobiera się
Inne opłaty:
Nie pobiera się
Termin i sposób załatwiania:
Odpowiedzi udziela się w formie pisemnej w terminie 30 dni od dnia uzyskania dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle
ul. Piramowicza 32,
47-200 Kędzierzyn-Koźle
Sala obsługi interesanta (p. 108)
Tel. 40-50-326
Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle
tel. 40-50-310
Tryb odwoławczy:
- W przypadku odmownego załatwienia wniosku, wnioskodawca może w terminie 14 dni od daty zawiadomienia o odmowie zwrócić się do Prezydenta Miasta z żądaniem ponownego rozpatrzenia tego wniosku.
- Prezydent Miasta rozpatruje żądanie, o którym mowa wyżej, oraz zajmuje ostateczne stanowisko w jego sprawie w terminie 30 dni od dnia uzyskania wszelkich dokumentów niezbędnych do jego rozpatrzenia.
Wnioskodawca niezadowolony z ostatecznego stanowiska zajętego przez Prezydenta Miasta wobec ponownie rozpatrywanego wniosku może dochodzić swych praw przed właściwym sądem.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 725)
- Uchwała Nr XLIII/500/22 Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle z dnia 24.02.2022r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kędzierzyn-Koźle (Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2022r. poz. 603 z późn. zm.)
Dodatkowe informacje:
Brak
Wniosek on-line:
Brak